Kas ir LED pieaudzēšana?

2024-01-25

Gandrīz katrs meistars jau būs pamanījis, ka Latvijā ir parādījies jaunums, kas iepriekš nebija plašāk zināms - LED skropstu pieaudzēšana. Kas tas ir - apskatīsim plašāk šajā bloga ierakstā!

 LED sistēma daudziem var šķist jaunums, taču LED pieaudzēšanas pirmsākumi meklējami jau vismaz 10 gadus atpakaļ Amerikā. Eiropā šī sistēma kļūst populāra tikai pēdējos gadus, savukārt Latvijā tā sāk kļūt pazīstama tikai tagad.

 LED atšķirības no tradicionālās metodes:
 

  • Skropstu pieaudzēšanai tiek izmantota speciāla lampa un līme, kura nožūst tikai lampas gaismā.

  •  Skropstu līme nožūst lampā 1-3 sekunžu laikā, nodrošinot vieglāku darbu meistaram (vairs nekādu salipumu vai klimatam atbilstošas līmes meklējumu)

  • LED līme nesatur melno krāsvielu - mazāks alerģijas risks klientiem. 

  • Mazāk izgarojumu procedūras laikā - lampa nodrošina momentālu līmes nožūšanu.

  •  Pieaudzētās skropstas ir ūdensnoturīgas uzreiz pēc proceduras - vairs nekāda 24/48 h nožūšanas perioda!

  • Labāka noturība salīdzinājumā ar parasto metodi.

  • Vieglāks darba process meistaram - tīrāks, kvalitatīvāks darbs, skropstas var pieaudzēt tieši blakus viena otrai, jo tās ir pilnībā nožuvušas un nesalīp.

  • Caurspīdīga līme - LED sistēmai nav iespējams lietot melnu līmi. LED līmes var būt arī ar pelēku, zilganu vai violetu nokrāsu. 

 Plusi un mīnusi

 Daudzas neskaidrības meistariem rodas par šīs metodes ietekmi uz veselību. Pareizi un atbildīgi lietojot sistēmu kaitīgums veselībai nebūs lielāks kā lietojot tradicionālo metodi un elpojot izgarojumus no parastās līmes. Ir daudzas diskusijas par gaismas ietekmi uz cilvēka ādu un acīm, taču nav praktiski nekādu pierādījumu tieši par šīs sistēmas ietekmi uz veselību.


Parasti rodas jautājums par starojuma līmeni - vai tur ir kaitīgais UV starojums? Atbilde ir - nē, lampās nav kaitīgā UV spektra! UV gaisma ir 380nm un mazāk - taču lampā tiek izmantoti 395nm vai 405nm - atkarībā no ražotāja!

395/405nm sistēmas nesatur kaitīgo UV spektru, taču redzam gaisma sākas no 400nm - tāpēc lampas ar 395nm sauc par UV/LED, bet 405nm lampas - par LED, taču atšķirība ir minimāla.

395nm vai 405nm? Ko izvēlēties?

Daudziem var šķist, ka pavisam noteikti 405nm izklausās labāk, taču situācija nav tik viennozīmīga. 405nm lampas izdala par 3/4 daļām vairāk zilo starojumu (blue ray) nekā 395nm lampas un tās var izstarot lielāku siltuma daudzumu. 395nm lampas parasti izdala mazāku siltuma daudzumu un izdala mazāk zilo starojumu.
Daži ražotāji apgalvo, ka tieši viņu lampas 405nm ir labākas par 395nm lampām, jo neizdala kaitīgo UV starojumu, tomēr arī 395nm neizdala kaitīgo UV starojumu, vienkārši tās atrodas 5nm zem redzamā spektra (400nm) un tāpēc to nosaukumā ir iekļauts UV/LED.